Worstel jij soms ook met je eigen voornemens? Ik wel. Zo had ik tijdens de zomervakantie weer volop inspiratie. Niet alleen voor werk, maar bijvoorbeeld ook voor sporten. Ik wilde graag weer wat meer structuur aanbrengen in mijn sportactiviteiten. In ieder geval één vast moment in de week, zodat het er niet steeds bij inschiet. Heel eerlijk: dat vaste sportmoment hield ik slechts twee weken vol. Niet omdat ik niet gemotiveerd was. Maar omdat ik mijn prioriteiten niet had verlegd. Zodra de agenda zich weer vulde, verdwenen mijn goede voornemens naar de achtergrond. En dat is uiteindelijk waar verandering om draait. Iets belangrijk vinden is één ding. Er daadwerkelijk ruimte voor maken in je agenda, je aandacht en je gedrag is iets anders.
Eigenlijk geldt voor duurzame inzetbaarheid precies hetzelfde. Neem mentale gezondheid. Veel organisaties erkennen inmiddels het belang ervan. Maar waar verzuim vaak hoog op de agenda staat bij het MT, krijgt preventie nog niet altijd dezelfde aandacht en prioriteit. Voorkomen is beter dan genezen, maar preventie is vaak onzichtbaar. Je ziet immers niet welke uitval, stress of gezondheidsproblemen zijn voorkomen doordat er op tijd aandacht voor was. Dat hoor ik ook weleens in gesprekken over het Mentaal Fit-programma: misschien zou die uitzendkracht wel helemaal niet zijn uitgevallen. Klopt. Dat heet preventie. En het liefst zouden we nog een stap verder willen zetten: van reageren op problemen, naar voorkomen van problemen, naar versterken wat mensen al in huis hebben.
Gelukkig maken steeds meer organisaties in de uitzendbranche bewust de keuze om te investeren in gezondheid, ontwikkeling, veiligheid en financiële fitheid van hun uitzendkrachten. Dat zien we ook terug in de nieuwste jaarcijfers van Doorzaam. In 2025 maakten 15.792 uitzendkrachten en 420 uitzendorganisaties gebruik van dienstverlening van Doorzaam op het gebied van leren, (taal)ontwikkeling, gezondheid, financiële fitheid en veilig werken.
Dat is een heel mooi resultaat. Maar onze missie gaat natuurlijk verder dan het aantal uitzendkrachten dat gebruikmaakt van een regeling. De vraag die wij net zo belangrijk vinden, is: hoe zorgen we ervoor dat uitzendorganisaties, uitzendkrachten én opdrachtgevers blijvend aandacht houden voor gezondheid en welzijn, ook als de arbeidsmarkt verandert of de druk op organisaties toeneemt?
De uitdaging zit niet in beginnen
Ik werk inmiddels vijf jaar bij Doorzaam en heb in die tijd veel uitzendorganisaties gesproken die met veel enthousiasme aan de slag gingen met duurzame inzetbaarheid. Er ontstaan mooie ideeën en goede initiatieven. De echte uitdaging komt daarna. Hoe zorg je ervoor dat een goed initiatief niet na een paar maanden stilletjes naar de achtergrond verdwijnt? Hoe voorkom je dat iets afhankelijk wordt van één enthousiaste medewerker? En hoe maak je van een succesvolle actie uiteindelijk een gewoonte? Investeringen in duurzame inzetbaarheid zijn bovendien niet altijd binnen enkele weken of maanden zichtbaar. Soms duurt het langer voordat gedrag verandert en iets onderdeel wordt van de dagelijkse praktijk.
De kracht van herhaling
Die vraag naar blijvende verandering sluit mooi aan bij het thema van ons congres in 2027. De kracht van herhaling. We leven in een tijd waarin veel aandacht uitgaat naar vernieuwing. Nieuwe technologie, nieuwe interventies, nieuwe oplossingen. Dat is natuurlijk ontzettend interessant! Maar soms onderschatten we de waarde van consequent blijven doen wat effectief blijkt te zijn.
Duurzame verandering ontstaat bijna nooit door één grote stap. Het ontstaat vaker doordat mensen, teams en organisaties iets keer op keer blijven doen. Omdat het werkt. Omdat het belangrijk is. En uiteindelijk omdat het onderdeel wordt van de manier waarop ze werken.
Daarom reiken we tijdens ons congres in het voorjaar van 2027 (voor de derde keer alweer) de Adriana Stel Award uit. Ieder jaar staat daarbij een ander thema centraal. In 2027 is dat De kracht van herhaling. We zoeken initiatieven die laten zien hoe positieve verandering kan uitgroeien tot iets blijvends: door aandacht, doorzettingsvermogen en herhaling. En door verandering te borgen in processen, cultuur of leiderschap.
De jaarcijfers van 2025 laten zien hoeveel uitzendkrachten en uitzendorganisaties we inmiddels bereiken met onze dienstverlening. Maar bereik alleen vertelt niet het hele verhaal. De interessantere vraag is welke veranderingen we samen in beweging hebben gezet en die over een paar jaar nog steeds zichtbaar zijn. Dat is wat mij betreft een mooie graadmeter voor impact: niet alleen wat je een keer voor elkaar krijgt, maar wat blijft bestaan als de aandacht alweer ergens anders naartoe is gegaan.
En mijn eigen sportvoornemen? Ik heb de komende vrijdagochtenden alvast geblokt in mijn agenda. Nu nog volhouden.

